  • 225WA125
225WA125
advertisement
Manufacturer No:
225WA125
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-225WA125
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
Description:
ADJ PWR RES 250 OHM 225W CHAS MT
Step5Bar-code shipping tag
225WA125
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 225WA125.
    Select All
  • Termination
    Solder Lug
  • Resistance
    250 Ohms
  • Power (Watts)
    225 W
  • Diameter
    1.130" OD, 0.750" ID (28.70mm x 19.05mm)
  • Length
    10.500" (266.70mm)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Mfr
    NTE Electronics, Inc
  • Series
  • Tolerance
    ±10%