  • 226SMH6R3M
226SMH6R3M
advertisement
Manufacturer No:
226SMH6R3M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-226SMH6R3M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
226SMH6R3M
Description:
SMH 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 22mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
226SMH6R3M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMH
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21.1Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    22mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Ripple Current @ Low Frequency
    29mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    43.5mA @ 100kHz
  • Diameter
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm