  • 2300HT-102-H-RC
2300HT-102-H-RC
advertisement
Manufacturer No:
2300HT-102-H-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-2300HT-102-H-RC
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
2300HT-102-H-RC
Description:
FIXED IND 1MH 2.9A 330 MOHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2300HT-102-H-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    2300HT
  • Size / Dimension
    1.280Dia 32.51mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Resistance
    330mOhm
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Hortizontal Mount
  • Current Rating
    2.9A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    29.72mm
  • Lead Spacing
    29.718mm
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    330mOhm Max
  • Max DC Current
    2.9A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • DC Current
    2.9A
  • Diameter
    32.51mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.51mm