  • 2308-48MMX55M
2308-48MMX55M
advertisement
Manufacturer No:
2308-48MMX55M
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-2308-48MMX55M
Package:
Datasheet:
2308-48MMX55M
Description:
TAPE MASKING NATURAL 1.89"X 60YD
Step5Bar-code shipping tag
2308-48MMX55M
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Adhesive
  • Material
    Paper
  • Weight
    8.436818kg
  • Packaging
    Roll
  • Series
    2308
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    121°C
  • Min Operating Temperature
    250°C
  • Color
    Natural
  • Usage
    Paint Masking
  • Shelf Life
    12 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Crepe Paper
  • Tape Type
    Masking
  • Temperature Range
    250°F 121°C - 30 minutes
  • Length
    180' 55.0m 60 yds
  • Width
    1.89 48.00mm
  • Thickness
    0.0053 5.3mils 0.135mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M RP62 0.75
3M RP62 0.75" X 10"-25
3M RP62 0.75" X 10"-25
12X12-6-4466B
12X12-6-4466B
3M 56 1 X 72YD
3M 56 1 X 72YD
3M F9473PC 0.5
3M F9473PC 0.5" X 1.5"-250
3M F9473PC 0.5" X 1.5"-250
3M 5952 6" X 8"-4
3M 5952 6" X 8"-4