  • 23ESA224MMF50NF
23ESA224MMF50NF
advertisement
Manufacturer No:
23ESA224MMF50NF
HK JDW NO:
792-23ESA224MMF50NF
Package:
Datasheet:
23ESA224MMF50NF
Description:
TE CONNECTIVITY / CITEC 23ESA224MMF50NF Rotary Potentiometer, Spindle Operated, 23ESA Series, 220 kohm, Linear, 1 Turns, 400 mW, Panel
Step5Bar-code shipping tag
23ESA224MMF50NF
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Published
    1998
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Eyelet, Pin
  • Temperature Coefficient
    5%
  • Resistance
    220kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Power (Watts)
    0.4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Depth
    20.4mm
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    3/8
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.992 x 0.717 Face x 0.421 H 25.20mmx18.20mmx10.70mm
  • Height
    25.2mm
  • Length
    60.7mm
  • Actuator Length
    1.969 50.00mm