  • 23KM-K748-00V
23KM-K748-00V
advertisement
Manufacturer No:
23KM-K748-00V
HK JDW NO:
567-23KM-K748-00V
Package:
Datasheet:
23KM-K748-00V
Description:
STEP MOTOR HYBRID UNIPOLAR 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
23KM-K748-00V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Weight
    2.3lbs 1kg
  • Mounting Hole Spacing
    1.856 (47.14mm)
  • Operating Temperature
    -10°C~50°C
  • Published
    2002
  • Series
    23KM
  • Size / Dimension
    Square - 2.220 x 2.220 56.40mmx56.40mm
  • Feature
    Flatted Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Resistance
    2.3Ohm
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    Wire Leads with Connector
  • Accuracy
    ±5%
  • Coil Resistance
    2.3Ohm
  • Coil Type
    Unipolar
  • Step Angle
    1.8°
  • Steps per Revolution
    200
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
    198.28 / 1400
  • NEMA Frame Size
    23
  • Rotor Inertia
    360gcm2
  • Diameter - Shaft
    0.250 (6.35mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.984 25.00mm