  • 2455R--01000075
2455R--01000075
advertisement
Manufacturer No:
2455R--01000075
HK JDW NO:
384-2455R--01000075
Package:
Cylinder with Mounting Flange
Datasheet:
2455R--01000075
Purchasing and Inquiry
2455R--01000075 Overview
A [0] package protects mechanical temperature sensors from damage. There must be no temperature lower than [0] for this electronic part to function properly. There is, however, a maximum operating temperature of [0] for mechanical temperature sensors. There is [0] current a mechanical temperature sensor may conduct indefnitely. An AC circuit should not carry more voltage than [0] from mechanical temperature sensors. A [0] package is used for this electronic component. The electronic part has 2 pins.
2455R--01000075 Features
Switching Temperature: 80°C
2455R Series
Current Rating - AC: 7.2A 277V 15A 120V
Cylinder with Mounting Flange Package / Case
2 Pins
2455R--01000075 Applications
  • Motors
  • Power supplies
  • Heating Elements
  • Laboratory Equipment
  • Radiator water temperature detection for automotive electric fan control
  • Water heaters
  • Medical Equipment
  • FDDs
  • Gas and Electric Furnace
  • Industrial equipment
Step5Bar-code shipping tag
2455R--01000075
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Cylinder with Mounting Flange
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    2455R
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.455kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Nominal Supply Current
    15A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Current Rating
    15A
  • Switching Cycles
    100K
  • Current Rating - AC
    7.2A 277V 15A 120V
  • Switching Temperature
    80°C
  • Switching Current
    15A