  • 24LC025-E/P
24LC025-E/P
advertisement
Manufacturer No:
24LC025-E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-24LC025-E/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
24LC025-E/P
Description:
Through Hole Memory IC 24LC025 2 kb kb 3mA mA
Step5Bar-code shipping tag
24LC025-E/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    EEPROM
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Frequency
    400kHz
  • Base Part Number
    24LC025
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Memory Size
    2Kb 256 x 8
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    400kHz
  • Access Time
    900ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    I2C
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    2 kb
  • Max Frequency
    400kHz