  • 24PTFESTRBRO250
24PTFESTRBRO250
advertisement
Manufacturer No:
24PTFESTRBRO250
Manufacturer:
Remington Industries
HK JDW NO:
670-24PTFESTRBRO250
Package:
Datasheet:
24PTFESTRBRO250
Description:
Quantity:
In Stock : 3815
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
24PTFESTRBRO250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Feature
    Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Brown
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.045 (1.14mm)
  • Length
    250.0' 76.2m
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Operating Temperature
    200°C