  • 25-21/BHC-ZPR/2A
25-21/BHC-ZPR/2A
advertisement
Manufacturer No:
25-21/BHC-ZPR/2A
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-25-21/BHC-ZPR/2A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
25-21/BHC-ZPR/2A
Description:
LED Uni-Color Blue 468nm 2-Pin SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
25-21/BHC-ZPR/2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx1.60mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Blue
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.6mm
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    95mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.3V
  • Viewing Angle
    60°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    25mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    1.10mm Dia
  • Luminous Intensity
    180 mcd
  • Millicandela Rating
    113mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    468nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    470nm
  • Height
    1.1mm