  • 2500R-70F
2500R-70F
advertisement
Manufacturer No:
2500R-70F
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-2500R-70F
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2500R-70F
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    2500R
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.240Diax0.740L 6.10mmx18.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    52mA
  • Reference Standard
    MS90541
  • Lead Length
    36.58mm
  • Inductance
    7.5mH
  • Test Frequency
    250kHz
  • DC Resistance (DCR)
    62Ohm Max
  • Max DC Current
    52mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.1MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    80 @ 250kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    80
  • Q Factor
    80
  • Diameter
    6.1mm