  • 250R120U
250R120U
advertisement
Manufacturer No:
250R120U
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-250R120U
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
250R120U
Description:
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
250R120U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 250R120U.
    Select All
  • Current Rating
    3A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    5.1mm
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Max Current Rating
    3A
  • Power Dissipation
    1W
  • Max Voltage Rating (DC)
    60V
  • Hold Current
    120mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    120mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    60V 250V Int
  • Time to Trip
    2.5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    4Ohm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    16Ohm
  • Trip Current
    240mA
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    POLY-FUSE®, 250R
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.181W 6.50mmx4.60mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    16Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    250V
  • Additional Feature
    4 TO 16 OHMS MEASURED AT 20 DEG CEL
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    60V