  • 251R14S2R2BV4T
251R14S2R2BV4T
advertisement
Manufacturer No:
251R14S2R2BV4T
HK JDW NO:
406-251R14S2R2BV4T
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
251R14S2R2BV4T
Description:
S 2.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.062Lx0.032W 1.57mmx0.81mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
FEATURES
Size: EIA 0201, 0805, 1111
Performance: SRF’s up to 20 GHz, Ultra High Q, Tight tolerance, Ultralow ESR
Termination: Ni/Au, Ni/Sn, Ni/SnPb
Applications:
High Frequency Wireless Communications, Portable Wireless Products, Battery Powered Products
RoHS Compliant
Step5Bar-code shipping tag
251R14S2R2BV4T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Published
    2005
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Depth
    810μm
  • Length
    1.57mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Voltage - Rated
    250V
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    2
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    890μm
  • Width
    810μm
  • Thickness
    889μm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.062Lx0.032W 1.57mmx0.81mm
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Capacitance
    2.2pF
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Thickness (Max)
    0.035 0.89mm