  • 25AA040T-I/SN
25AA040T-I/SN
advertisement
Manufacturer No:
25AA040T-I/SN
HK JDW NO:
536-25AA040T-I/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
25AA040T-I/SN
Description:
2/5V V 8 Pin Memory IC 25AA040 4 kb kb 4.9mm mm 5mA mA
Step5Bar-code shipping tag
25AA040T-I/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    EAR99
  • Additional Feature
    DATA RETENTION > 200 YEARS; 1M ENDURANCE CYCLES
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    25AA040
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
  • Memory Size
    4Kb 512 x 8
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Clock Frequency
    1MHz
  • Access Time
    475 ns
    SPI
  • Memory Width
  • Density
    4 kb
  • Standby Current-Max
    0.000001A
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.91mm