  • 25AA256T-E/MF
25AA256T-E/MF
advertisement
Manufacturer No:
25AA256T-E/MF
HK JDW NO:
536-25AA256T-E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
25AA256T-E/MF
Description:
2/5V V Surface Mount 8 Pin Memory IC 25AA256 256 kb kb 5.99mm mm 6mA mA
Step5Bar-code shipping tag
25AA256T-E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    25AA256
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Access Time
    50 ns
    SPI
  • Memory Width
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.000001A
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    5.99mm
  • Width
    4.92mm
  • Height Seated (Max)
    1mm