  • 25LC040A-E/MS
25LC040A-E/MS
advertisement
Manufacturer No:
25LC040A-E/MS
HK JDW NO:
536-25LC040A-E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
25LC040A-E/MS
Description:
Surface Mount 8 Pin Memory IC 25LC040A 4 kb kb 3mm mm 5mA mA
Step5Bar-code shipping tag
25LC040A-E/MS
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    DATA RETENTION > 200 YEARS; 1,000,000 ERASE/WRITE CYCLES
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    25LC040A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    4Kb 512 x 8
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Access Time
    50 ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    4 kb
  • Standby Current-Max
    0.000001A
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Width
    3mm