  • 26M048B2U-V31
26M048B2U-V31
advertisement
Manufacturer No:
26M048B2U-V31
Manufacturer:
Portescap
HK JDW NO:
618-26M048B2U-V31
Package:
Datasheet:
26M048B2U-V31
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
26M048B2U-V31
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Weight
    0.126lb 57.15g
  • Mounting Hole Spacing
    1.180 (29.87mm)
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Series
    26M-V
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    Round - 1.030Dia 26.16mm
  • Feature
    Round Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Permanent Magnet Gear Motor
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    110mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Coil Resistance
    110Ohms
  • Coil Type
    Unipolar
  • Step Angle
    0.25°
  • Steps per Revolution
    1440
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
  • Rotor Inertia
    1.1gcm2
  • Diameter
    26mm
  • Thickness
    13.7mm
  • Diameter - Shaft
    0.125 (3.18mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.432 10.97mm