  • 26STRWHIMILW1000
26STRWHIMILW1000
advertisement
Manufacturer No:
26STRWHIMILW1000
Manufacturer:
Remington Industries
HK JDW NO:
670-26STRWHIMILW1000
Package:
Datasheet:
26STRWHIMILW1000
Description:
Quantity:
In Stock : 3111
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
26STRWHIMILW1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    105°C
  • Packaging
    Spool
  • Series
    MIL-W-16878
  • Feature
    Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    26 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    7/34
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.061 (1.55mm)
  • Length
    1000.0' 304.8m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.011 0.28mm