  • 27FMN-SMT-A-TF
27FMN-SMT-A-TF
advertisement
Manufacturer No:
27FMN-SMT-A-TF
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-27FMN-SMT-A-TF
Package:
Datasheet:
27FMN-SMT-A-TF
Description:
FMN Series FFC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 27 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
27FMN-SMT-A-TF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    27
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    SIDE ENTRY
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    27
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • Lead Pitch
    1mm
  • Mating Information
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight
  • Height Above Board
    0.118 3.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C