  • 29-0518-11H
29-0518-11H
advertisement
Manufacturer No:
29-0518-11H
Manufacturer:
Aries Electronics
HK JDW NO:
90-29-0518-11H
Package:
Datasheet:
29-0518-11H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
29-0518-11H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    29
  • Housing Material
    Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    29 (1 x 29)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    518
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Open Frame
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    SIP
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    STANDARD: UL 94V-0
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    2.9 inch
  • Number of Contacts
    29
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Lead Length
    3.175mm
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Termination Post Length
    0.125 3.18mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm