  • 2EDL23I06PJXUMA1
2EDL23I06PJXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
2EDL23I06PJXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-2EDL23I06PJXUMA1
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
2EDL23I06PJXUMA1
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) Active EAR99 Gate Drivers ICs Non-Inverting 600V V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
2EDL23I06PJXUMA1 Overview
Its 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package provides greater flexibility.A package of Tape & Reel (TR) has been used.In this case, gate drivers is mounted along the way of Surface Mount.By using 10V~25V supply voltage, it is able to demonstrate its superiority.This gate type has a IGBT design.In this device, temperatures must not exceed -40°C~150°C TJ.Non-Inverting is used as the input type in this program.Its configuration starts with 14 terminations.The device is mounted using Surface Mount.When the device is designed, it has 14 pins.A supply voltage of 15V is required for operation.The interface IC is referred to as HB BASED PERIPHERAL DRIVER WITH PWM.2.3A is the maximum output current.Several electronic components are included in its subcategory of Peripheral Drivers.There can be a voltage up to 600V on the high-side (Bootstrap).Mosfet driver has been integrated wMosfet driverh a total of 2 outputs for Mosfet drivers basis.The output current of this device can be set to 2.3A.Based on its maximum power dissipation of 900mW, it is clear that it is capable of transferring and conducting power loss without overheating.Keeping the supply current at 300mA ensures greater stability.Mosfet gate drivers solves the power supply problems for diverse applications based on Mosfet gate driverss power supplies of 15V.A gate driver in this series is included in the EiceDriver? series.
2EDL23I06PJXUMA1 Features
Embedded in the Tape & Reel (TR) package
Employing a gate type of IGBT
14 pins
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 600V
Maximum power dissipation of 900mW
Operating with the supply voltage of EiceDriver?
2EDL23I06PJXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies 2EDL23I06PJXUMA1 gate drivers applications.
  • A/D drivers
  • Power factor correction (PFC) circuits
  • LCD/LCoS/DLP portable and embedded pico projectors
  • Industrial Power Supplies
  • 48 V to 12 V PoL Converters, 48 V to Low Voltage Bus Converter,
  • High-speed communications
  • Industrial Motor Inverter - Power Tools, Robotics
  • RGB applications
  • DC/DC converters
  • DC-DC Converters
Step5Bar-code shipping tag
2EDL23I06PJXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    2.3A
  • Power Supplies
    15V
  • Output Current
    2.3A
  • Max Supply Current
    300mA
  • Propagation Delay
    600 ns
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    420 ns
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Rise Time
    48ns
  • Fall Time (Typ)
    37 ns
  • Turn-Off Delay Time
    400 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    48ns 37ns
  • Interface IC Type
    HB BASED PERIPHERAL DRIVER WITH PWM
  • Channel Type
    Independent
  • Turn On Time
    0.61 μs
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    IGBT
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    2.3A 2.3A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    1.1V 1.7V
  • Turn Off Time
    0.59 μs
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; UNDER VOLTAGE
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    600V
  • Ambient Temperature Range High
    105°C
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    EiceDriver™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Max Power Dissipation
    900mW
  • Voltage - Supply
    10V~25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V