  • 2EDL23N06PJXUMA1
2EDL23N06PJXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
2EDL23N06PJXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-2EDL23N06PJXUMA1
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
2EDL23N06PJXUMA1
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) Active EAR99 Gate Drivers ICs Non-Inverting 600V V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
2EDL23N06PJXUMA1 Overview
A higher degree of flexibility is achieved by adopting its 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Tape & Reel (TR) represents the package.The device is mounted in the direction of Surface Mount.When the supply voltage is set to 10V~17.5V, it can demonstrate its superiority.This gate type has a N-Channel, P-Channel MOSFET design.This device can operate at temperatures up to -40°C~150°C TJ.Mosfet driver accepts input of type Non-Inverting.Its configuration starts with 14 terminations.Mosfet driver is mounted using the Surface Mount method.During design, it is configured with 14 pins.The device is specifically designed to function with a supply voltage of 15V V.As a maximum, there is 2.3A limit to the output current.There are several useful electronic components in this subcategory of MOSFET Drivers.Max (Bootstrap) can be as high as 600V.The basis of this model has 2 outputs integrated.Mosfet driver supports an output current of 2.3A.Its maximum power dissipation of 900mW also demonstrates its maximum ability to transfer power without overheating.In order to ensure greater stability, it is recommended to keep the supply current at 300mA.Due to its power supply of 15V, it provides an effective solution to power supply problems for a wide range of applications.This gate driver belongs to the EiceDriver? series.
2EDL23N06PJXUMA1 Features
Embedded in the Tape & Reel (TR) package
Employing a gate type of N-Channel, P-Channel MOSFET
14 pins
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 600V
Maximum power dissipation of 900mW
Operating with the supply voltage of EiceDriver?
2EDL23N06PJXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies 2EDL23N06PJXUMA1 gate drivers applications.
  • General Purpose 3-Phase Inverter
  • Power factor correction (PFC) circuits
  • High current laser/LED systems
  • Solar power supplies
  • DC/DC converters
  • Head-up and Head mounted displays
  • Portable Media Players
  • Isolated Gate Driver Supplies
  • Automotive Applications
  • Multicolor LED/laser displays
Step5Bar-code shipping tag
2EDL23N06PJXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    EiceDriver™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    MOSFET Drivers
  • Max Power Dissipation
    900mW
  • Voltage - Supply
    10V~17.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    2.3A
  • Power Supplies
    15V
  • Output Current
    2.3A
  • Max Supply Current
    300mA
  • Propagation Delay
    310 ns
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    48 ns
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Rise Time
    48ns
  • Fall Time (Typ)
    37 ns
  • Turn-Off Delay Time
    37 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    48ns 37ns
  • Channel Type
    Independent
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    N-Channel, P-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    1.8A 2.3A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    1.1V 1.7V
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    600V
  • Ambient Temperature Range High
    105°C
  • Height
    1.75mm