  • 2EZ14D5E3/TR8
2EZ14D5E3/TR8
advertisement
Manufacturer No:
2EZ14D5E3/TR8
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-2EZ14D5E3/TR8
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
2EZ14D5E3/TR8
Description:
ZENER DIODE 5.5Ohm ±5% 14V 500nA @ 10.6V -65°C~150°C 2W 2 Terminations ZENER DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
2EZ14D5E3/TR8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    2EZ14
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    5.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 10.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    5.5Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Zener Voltage
    14V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    33.4mA