  • 2EZ14DE3/TR12
2EZ14DE3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
2EZ14DE3/TR12
HK JDW NO:
523-2EZ14DE3/TR12
Datasheet:
2EZ14DE3/TR12
Description:
ZENER DIODE 5.5Ohm ±20% 14V 500nA @ 10.6V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
2EZ14DE3/TR12
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Impedance
    5.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 10.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    5.5Ohm
  • Zener Voltage
    14V