  • 2EZ16D5-TP
2EZ16D5-TP
advertisement
Manufacturer No:
2EZ16D5-TP
HK JDW NO:
543-2EZ16D5-TP
Datasheet:
2EZ16D5-TP
Purchasing and Inquiry
2EZ16D5-TP Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 12.2V is required to supply this electrical device.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device must be operated with the working test voltage set to 31.2mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
2EZ16D5-TP Features
reverse leakage current of 500nA @ 12.2V
500nA @ 12.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 31.2mA
minimal dynamic impedance is 31.2mA
2EZ16D5-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co 2EZ16D5-TP applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
2EZ16D5-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    2EZ16
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    2W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 12.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    2W
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    16V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    16V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    31.2mA