  • 2EZ170DE3/TR8
2EZ170DE3/TR8
advertisement
Manufacturer No:
2EZ170DE3/TR8
HK JDW NO:
523-2EZ170DE3/TR8
Datasheet:
2EZ170DE3/TR8
Description:
675Ohms ±20% 170V 500nA @ 130.4V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
2EZ170DE3/TR8
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Base Part Number
    2EZ170
  • Impedance
    675Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 130.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    2W
  • Impedance-Max
    675Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    170V
  • Zener Voltage
    170V