  • 2EZ30D10E3/TR12
2EZ30D10E3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
2EZ30D10E3/TR12
HK JDW NO:
523-2EZ30D10E3/TR12
Datasheet:
2EZ30D10E3/TR12
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±10% 30V 500nA @ 22.5V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
2EZ30D10E3/TR12
  • Lifecycle Status
    LIMITED TIME BUY (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Base Part Number
    2EZ30
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 22.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Zener Voltage
    30V