  • 2M801-009-02NF9-4SA
2M801-009-02NF9-4SA
advertisement
Manufacturer No:
2M801-009-02NF9-4SA
HK JDW NO:
61-2M801-009-02NF9-4SA
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
Step5Bar-code shipping tag
2M801-009-02NF9-4SA
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Feature
    Backshell
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Resistance
    2.801MOhm
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Threaded
  • Current Rating (Amps)
    13A
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    9-4
  • Number of Contacts
    4
  • Contact Style
    Socket
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Cable Opening
    0.500 (12.70mm)