  • 2M804-003-01NF12-37S
2M804-003-01NF12-37S
advertisement
Manufacturer No:
2M804-003-01NF12-37S
HK JDW NO:
61-2M804-003-01NF12-37S
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Push-Pull
Step5Bar-code shipping tag
2M804-003-01NF12-37S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2M
  • Published
    2011
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Resistance
    2.804MOhm
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    12-37
  • Contact Style
    Socket
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Cable Opening
    0.653 (16.59mm)