  • 2M804-003-07NF6-23P
2M804-003-07NF6-23P
advertisement
Manufacturer No:
2M804-003-07NF6-23P
HK JDW NO:
61-2M804-003-07NF6-23P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 3 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Push-Pull
Step5Bar-code shipping tag
2M804-003-07NF6-23P
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Feature
    Backshell
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Resistance
    2.804MOhm
  • Number of Positions
    3
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Current Rating (Amps)
    7.5A
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    6-23
  • Contact Style
    Pin
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Cable Opening
    0.293 (7.44mm)