  • 2M804-004-00NF8-13S
2M804-004-00NF8-13S
advertisement
Manufacturer No:
2M804-004-00NF8-13S
HK JDW NO:
61-2M804-004-00NF8-13S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Push-Pull
Step5Bar-code shipping tag
2M804-004-00NF8-13S
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Rear Side Nut
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2013
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Resistance
    2.804MOhm
  • Number of Positions
    13
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Current Rating (Amps)
    5A