  • 2R5SEP1500M
2R5SEP1500M
advertisement
Manufacturer No:
2R5SEP1500M
HK JDW NO:
590-2R5SEP1500M
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
2R5SEP1500M Overview
Systems need 5.44A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 12mOhm.In place is a comp13nt with a pin number of 13.A ripple current @ Low Frequency is required for 272mA @ 120Hz to fully perform its function.Dissipation factor of the part is 18 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
2R5SEP1500M Features
5.44A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2R5SEP1500M Applications
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
2R5SEP1500M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    13
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    OS-CON™, SEP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    750μA
  • Ripple Current
    5.44A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    272mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.44A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    18 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm