  • 2RS2R-14-G
2RS2R-14-G
advertisement
Manufacturer No:
2RS2R-14-G
Manufacturer:
Adam Tech
HK JDW NO:
9-2RS2R-14-G
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Thermoplastic 14 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
2RS2R-14-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Insertion Force-Max
    1.39 N
  • Withdrawl Force-Min
    .7784 N
  • Contact Finish Thickness - Mating
    Flash
  • Length - Termination
    0.118 inch
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    2RS2R
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    14
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Insulation Height
    0.191 4.85mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.553 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.191 inch
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.079 inch