  • 2SCR372PFRAT100R
2SCR372PFRAT100R
advertisement
Manufacturer No:
2SCR372PFRAT100R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-2SCR372PFRAT100R
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Description:
NPN 150°C TJ 1μA ICBO TO-243AA Tape & Reel (TR) Surface Mount
Quantity:
In Stock : 14229
Step5Bar-code shipping tag
2SCR372PFRAT100R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power - Max
    500mW
  • Transistor Type
    NPN
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    120 @ 100mA 5V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1μA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    300mV @ 50mA, 500mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    120V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    700mA
  • Frequency - Transition
    220MHz