  • 2SJ168TE85LF
2SJ168TE85LF
advertisement
Manufacturer No:
2SJ168TE85LF
HK JDW NO:
4669-2SJ168TE85LF
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Cut Tape (CT) 2 Ω @ 50mA, 10V ±20V 85pF @ 10V 60V TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 36012
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
2SJ168TE85LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    200mW Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2 Ω @ 50mA, 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    85pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    200mA Ta
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    0.2A
  • Drain-source On Resistance-Max
    2Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V
  • Feedback Cap-Max (Crss)
    22 pF