  • 3005P-1-502
3005P-1-502
advertisement
Manufacturer No:
3005P-1-502
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3005P-1-502
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN SIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3005P-1-502
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    1.28g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3005 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.310 x 0.160 Facex0.749L 7.87mmx4.06mmx19.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    4.06mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3005P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    0.381mm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    20
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Ganging Number
    1
  • Height
    7.874mm