  • 300AWSP1J1BLKM6RE
300AWSP1J1BLKM6RE
advertisement
Manufacturer No:
300AWSP1J1BLKM6RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-300AWSP1J1BLKM6RE
Package:
Datasheet:
300AWSP1J1BLKM6RE
Step5Bar-code shipping tag
300AWSP1J1BLKM6RE
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Contact Plating
    Silver
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    300A
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    8.1788 mm
  • Actuator Type
    Concave (Standard V)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Actuator Marking
    No Marking
  • PCB Hole Count
    5
  • Actuator Angle
    25 deg
  • Body Height
    12.7mm
  • Length - Termination
    0.125 inch