  • 300AWSP1J3BLKM2RE
300AWSP1J3BLKM2RE
advertisement
Manufacturer No:
300AWSP1J3BLKM2RE
HK JDW NO:
239-300AWSP1J3BLKM2RE
Package:
Datasheet:
300AWSP1J3BLKM2RE
Step5Bar-code shipping tag
300AWSP1J3BLKM2RE
    Select All
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    6.604 mm
  • Actuator Type
    Concave (Standard V)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Actuator Marking
    No Marking
  • PCB Hole Count
    3
  • Actuator Angle
    25 deg
  • Body Height
    10.414mm
  • Length - Termination
    0.213 inch
  • Actuator Length
    0.587 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    NYLON
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    300A
  • Published
    2008
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Current Rating
    100mA
  • Voltage - Rated AC
    20V