  • 3059L-1-501LF
3059L-1-501LF
advertisement
Manufacturer No:
3059L-1-501LF
HK JDW NO:
103-3059L-1-501LF
Package:
Datasheet:
3059L-1-501LF
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 500 OHMS 10% 1-1/4IN Wire Leads
Step5Bar-code shipping tag
3059L-1-501LF
  • Contact Plating
    Tin
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    4.83mm
    3059L
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    152.4mm
  • Working Voltage
    400V
  • Rated Temperature
    70°C