  • 308NPC10K
308NPC10K
advertisement
Manufacturer No:
308NPC10K
HK JDW NO:
384-308NPC10K
Package:
Datasheet:
308NPC10K
Description:
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
308NPC10K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 308NPC10K.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    12.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Working Voltage
    350V
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    5 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    295°
  • Size - Body
    Square - 0.500 x 0.500 Face x 0.500 H 12.70mmx12.70mmx12.70mm
  • Height
    12.3mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm
  • Actuator Length
    0.750 19.05mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    PCB, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    308NPC
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C