  • 30C02MH-TL-H
30C02MH-TL-H
advertisement
Manufacturer No:
30C02MH-TL-H
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-30C02MH-TL-H
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
30C02MH-TL-H
Purchasing and Inquiry
30C02MH-TL-H Overview
The DC current gain is the ratio of the base current to the collector current βdc = Ic/Ib and the DC current gain for this device is 300 @ 50mA 2V.As a result of vce saturation, Ic reaches its maximum value (saturated), and vce saturation(Max) is 190mV @ 10mA, 200mA.The base voltage of the emitter can be kept at 5V to achieve high efficiency.Single BJT transistor is possible to have a collector current as low as 700mA volts at Single BJT transistors maximum.
30C02MH-TL-H Features
the DC current gain for this device is 300 @ 50mA 2V
the vce saturation(Max) is 190mV @ 10mA, 200mA
the emitter base voltage is kept at 5V
30C02MH-TL-H Applications
There are a lot of ON Semiconductor 30C02MH-TL-H applications of single BJT transistors.
  • Interface
  • Driver
  • Muting
  • Inverter
Step5Bar-code shipping tag
30C02MH-TL-H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Pin Count
    3
  • Power - Max
    600mW
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    190mV
  • Max Collector Current
    700mA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    300 @ 50mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    190mV @ 10mA, 200mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    30V
  • Frequency - Transition
    540MHz
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    40V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    5V