  • 30CPQ135
30CPQ135
advertisement
Manufacturer No:
30CPQ135
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-30CPQ135
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C TO-247-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
30CPQ135
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 30CPQ135 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 135V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    860mV @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    135V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A