  • 30CTQ060STRL
30CTQ060STRL
advertisement
Manufacturer No:
30CTQ060STRL
HK JDW NO:
884-30CTQ060STRL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
30CTQ060STRL
Step5Bar-code shipping tag
30CTQ060STRL
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    720pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    30A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    30CTQ060S
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 15A
  • Max Reverse Leakage Current
    800μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1kA
  • Application
    HIGH POWER
  • Forward Voltage
    820mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1kA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1000A