  • 30D478M016GK2A
30D478M016GK2A
advertisement
Manufacturer No:
30D478M016GK2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-30D478M016GK2A
Package:
Axial, Can
Datasheet:
30D478M016GK2A
Description:
30D 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.29A 0.630Diax1.752L 16.00mmx44.50mm -40°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
30D478M016GK2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    30D
  • Size / Dimension
    0.630Diax1.752L 16.00mmx44.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    4700μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    93mOhm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.02943mA
  • Ripple Current
    2.29A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.29A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.206A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Length
    44.5mm