  • 30KPA102CA
30KPA102CA
advertisement
Manufacturer No:
30KPA102CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-30KPA102CA
Package:
P600, Axial
Datasheet:
30KPA102CA
Description:
TVS DIODE 102VWM 165.6VC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
30KPA102CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    30KPA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    102V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    30000W 30kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    165.6V
  • Clamping Voltage
    165.6V
  • Peak Pulse Current
    183A
  • Reverse Standoff Voltage
    102V
  • Max Surge Current
    183A
  • Peak Pulse Power
    30kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    113.9V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    113.9V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    30000W