  • 30KPA28A-B
30KPA28A-B
advertisement
Manufacturer No:
30KPA28A-B
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-30KPA28A-B
Datasheet:
30KPA28A-B
Description:
TVS DIODE 28VWM 50VC P600
Step5Bar-code shipping tag
30KPA28A-B
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    P600, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    30KPA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    31.28V
  • Power - Peak Pulse
    30000W 30kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    606A
  • Clamping Voltage
    50V
  • Peak Pulse Current
    606A
  • Reverse Standoff Voltage
    28V
  • Peak Pulse Power
    30kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    30000W