  • 30KPA33CA
30KPA33CA
advertisement
Manufacturer No:
30KPA33CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-30KPA33CA
Datasheet:
30KPA33CA
Description:
TVS DIODE 33VWM 58.5VC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
30KPA33CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 30KPA33CA.
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    P600, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    30KPA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Axial
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    33V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    10mA
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Power - Peak Pulse
    30000W 30kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.5V
  • Clamping Voltage
    58.5V
  • Peak Pulse Current
    517.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    517.9A
  • Peak Pulse Power
    30kW
  • Test Current
    50mA
  • Breakdown Voltage
    36.9V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    36.9V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    30000W