  • 3106U00450126
3106U00450126
advertisement
Manufacturer No:
3106U00450126
Manufacturer:
Honeywell
HK JDW NO:
3640-3106U00450126
Package:
Datasheet:
3106U00450126
Purchasing and Inquiry
3106U00450126 Overview
3106U00450126 Features
Mount: Brackets
Insulation Resistance: -500MOhm
3106U00450126 Applications
There are a lot of Honeywell 3106U00450126 Mechanical Temperature Sensors applications.
  • Heating Systems
  • Espresso Machines
  • Automotive & HVOR
  • Automation
  • Roll heater temperature control for copying machines
  • Defrost for air conditioners and vending machines
  • Heat-retention heater control for rice cookers
  • HDDs
  • Medical equipment
  • HVAC equipment
Step5Bar-code shipping tag
3106U00450126
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Mount
    Brackets
  • Housing Material
    Steel
  • Max Operating Temperature
    204°C
  • Min Operating Temperature
    -29°C
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating
    500mA
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Approval Agency
    UL
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    -500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    50V
  • Current Rating (Max)
    500mA