  • 317100N02
317100N02
advertisement
Manufacturer No:
317100N02
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-317100N02
Package:
Datasheet:
317100N02
Description:
Switch Thumb-Pushwheel Thumbwheel BCH 16 0.1A 120VAC 28VDC Solder Pins Panel Mount/Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
317100N02
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 317100N02.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Panel, Snap in, Solder, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    3
  • Feature
    Dust Lens
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Thumbwheel
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 31.00mm x 16.28mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Read Out
    0 ~ 9, A ~ F
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Max Current Rating
    100mA
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Rating @ Voltage
    0.1A @ 120VAC/28VDC
  • Depth Behind Flange
    37.85mm
  • Output Code
    Hexadecimal
  • Section Width
    0.315 8.00mm