  • 3214J-2-102E
3214J-2-102E
advertisement
Manufacturer No:
3214J-2-102E
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3214J-2-102E
Package:
Datasheet:
Description:
Trimmer Resistors - SMD 4MM SQ 1KOHMS 10% 5TURN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3214J-2-102E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Trimpot® 3214 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.189 x 0.138 Face x 0.146 H 4.80mmx3.50mmx3.71mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3214J
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    SCREW
  • Size Code
    1918
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    5
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    1800 deg
  • Height
    3.7084mm